Časté otázky

Zde najdete odpověď na některé často kladené otázky týkající se vyhlídkových letů.

Vyhlídkové lety byly prý zakázány, je to pravda?

Vyhlídkové lety nebyly zakázány, ale z provozních důvodů firmy vyhlídkové lety letadly přejmenovaly na lety pozorovací či fotolety, aby vyhověly evropským požadavkům na jejich vykonávání. Více se o této problematice dočtete v sekci Vyhlídkové lety jazykem zákona.

V jakém období se vyhlídkové lety létají?

Vhodná doba k letu záleží především na typu vyhlídkového letu, který zvolíte. Lety balóny závisí mnohem více na počasí než lety letadly či vrtulníky. V zásadě ale lze říci, že letadla a vrtulníky mohou létat v případě uspokojivého počasí (to nechte vždy posoudit pilota, nikoliv sebe) po celý rok a po celý den. Balóny létají většinou od jara do podzimu, zpravidla zrána a k večeru, kdy nepanují tak vysoké teploty a podmínky pro balónové létání jsou vhodnější.

Chci se letět podívat na vesnici/město/hrad/kopec/…? Můžu si zvolit vlastní cíl?

Ve valné většině případů firmy provozující vyhlídkové lety mají ve své nabídce varianty letů, značené jako individuální. V takovém případě si většinou můžete kromě termínu letu zvolit i vlastní trasu letu. Pilot s vámi před letem tuto naplánovanou trasu projde a pokud nenarazí na žádné provozní překážky, jakými mohu být například zakázané prostory nebo jiná omezení, danou trasu s vámi proletí. Mějte ale na paměti že jednotlivé druhy vyhlídkových letů mají svá omezení. Balónem určitě neobletíte tak velkou vzdálenost jako v letadle, letadlo se zase jen obtížně udrží nehybně nad vybraným místem, na rozdíl od vrtulníku. Svůj záměr trasy proto ideálně projednejte se společností již během vyřizování objednávky.

Chtěl bych vidět noční krajinu. Je možné letět vyhlídkový let v noci?

Ano, jedná se o nevšední zážitek a některé společnosti takové vyhlídkové lety nabízí. Let v noci je ale možný pouze vybranými letadly a z vybraných letišť. Zcela jistě se v noci nevznesete v balónu.

Kolik za vyhlídkový let zaplatím?

Celková cena letu bude záviset především na jeho délce. V případě katalogových vyhlídkových letů cenu obvykle najdete na stránkách společnosti, neboť doba trvání takového letu je předem známa. Pokud máte připravenou trasu vlastní (samozřejmě, pokud to daná firma umožňuje), vždy se informujte, kolik stojí každá letová minuta, případně za jakých podmínek se cena letu stanovuje. Cena za minutu letu čtyřmístné Cessny 172 by se v případě vyhlídkových letů měla v průměru pohybovat od 75 do 100 korun.

Poletím v letadle sám nebo s dalšími lidmi?

Velmi záleží na typu vyhlídkového letu a zejména pak na typu letadla, vrtulníku či balónu. Zpravidla se však létá ve čtyřmístných letadlech či vrtulnících - pokud tedy nezakoupíte let pro tři osoby, patrně k vám do letadla přibude někdo další. Je to jediný způsob, jak mohou společnosti udržet své ceny letů. V případě balónů je situace velmi různorodá a v koši může být v některých případech bezmála dvacítka pasažérů.

Chci dát vyhlídkový let jako dárek, je to možné?

Vyhlídkový let či jakýkoliv letecký zážitek je velmi oblíbeným dárkem. Společnosti si to pochopitelně uvědomují a pro tyto případy prodávají dárkové certifikáty či poukazy. Zatímco některé společnosti vám umožní darovat let na konkrétní termín, jiné nabízí volné poukazy, kde si termín letu může obdarovaný zvolit sám. Tuto službu nabízí každá větší společnost, která lety provozuje.

Mám vysoký krevní tlak / problémy se srdcem / jiné zdravotní problémy. Je pro mě vyhlídkový let vhodný?

Vyhlídkové lety obecně nejsou náročné na zdravotní stav. Je ale důležité zvážit svůj konkrétní problém a v případě pochybností se poradit jak se svým lékařem, tak s danou společností. Vyhlídkové lety však rozhodně nejsou nedostupné ani některým lidem s hendikepem.

Co si mám vzít s sebou na vyhlídkový let?

Nejedná se o žádnou náročnou sportovní událost, a tak není speciální oblečení potřeba. Vezměte si na sebe něco pohodlného, v čem se cítíte dobře a neomezuje vás to v pohybu. Zejména v létě nezapomeňte na sluneční brýle. Ani v zimě není potřeba do kabiny letadla či vrtulníku polární výbava, kabiny bývají vytápěné. Určitě si s sebou ale za všem okolností vezměte fotoaparát, videokameru či mobilní telefon, který zpravidla umí alespoň jednu z těchto funkcí víceméně nahradit!

Jsem doprovod, co můžu při čekání na obdarovaného dělat?

Na většině letišť bývá zázemí, kde můžete zaparkovat auto, posedět, někde bývají i restaurace nebo občerstvení. Podle zvolené trasy letu vám pilot bude schopný sdělit, kdy se s letadlem či vrtulníkem opět vrátí. Setrvat na odletovém místě je vhodné i při letech balónem, byť je prakticky vyloučeno, že balón na stejném místě i přistane. Společnosti obvykle zajistí převoz cestujících zpět na místo odletu.

Můj vyhlídkový let byl zrušen kvůli počasí. Může to společnost udělat?

V případě špatného počasí bývá obvyklé, že se let odloží na jiný termín. Důvodem je nejenom bezpečnost cestujících, ale i kvalita zážitku z vyhlídkového letu. V žádném případě by však neměl být let zrušen bez nároku na náhradní termín. Má-li společnost podobné ustanovení v obchodních podmínkách, rozhodně na tyto podmínky nepřistupujte. Jedná se o zcela neseriózní přístup, na který můžete velmi snadno doplatit.