Let historickým letadlem

Patříte mezi historické nadšence, kteří obdivují létající stroje z 2. světové války, nebo přemýšlíte, jaké to asi bylo, když slavná letecká esa vzlétala v proslavených dvouplošnících a pouštěla se do leteckých bitev? Zažít ve vzduchu takový souboj vám pochopitelně nikdo nenabídne, ale proletět se těmito stroji můžete i dnes. Let historickým letounem má velmi podobný průběh jako vyhlídkový let, ale jeho jedinečnost spočívá právě ve stroji, kterým letíte. Je to ideální zážitek pro ty, kteří si chtějí nejen užít let nad krajinou, ale je jim blízká historie a rádi by ji alespoň částečně na vlastní kůži poznali.

Od prvopočátků létání až po boje světových válek

Společnosti nabízející vyhlídkové lety mívají v nabídce např. Bücker Bü-131 Jungmann, bývalý německý dvoumístný letoun používaný za 2. světové války, Sopwith Strutter, britský letoun z 1. světové války, Piper L4H, americký letoun z 2. světové války, nebo český letoun z 50. let Orličan L-40 Meta Sokol. Kromě autentických strojů řada lidí provozuje také repliky historických letounů, ty ale nejsou vždy přípustné pro lety s cestujícími a tyto akce na nich proto provozovat nelze.

Samotný průběh letu se příliš neliší od klasických vyhlídkových letů. Po domluvě ohledně trasy a délky letu dostanete krátký bezpečnostní briefing. V průběhu let si kromě samotného letadla můžete užívat výhledu a fotit nebo natáčet krajinu pod sebou. Přistání probíhá obvykle na stejném letišti, odkud se vzlétalo.

Potěšíte nejen fandy letecké historie

Vyhlídkový let historickým letadlem může být především skvělým dárkem pro fandy nejen letecké historie, kteří ocenění váš originální nápad. Stejně tak ale představuje dobrou příležitost pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké to bylo létat v otevřeném kokpitu v době, kdy nadzvuková rychlost proudových letounů byla jen hudbou budoucnosti.

Vzhledem k lehce odlišným podmínkám letu historickým letadlem může mít společnost mírně přísnější podmínky. Nesmíte zapomínat, že se velmi často jedná o let v otevřeném kokpitu. Tyto historické stroje také mohou mít váhová omezení nebo požadavek minimálního věku. Na vše se pečlivě informujte u vámi zvolené společnosti.