Let větroněm

Lano se odpojí, vlečný letoun se vzdaluje a vy se ocitáte uprostřed nebe, v naprostém tichu plachtíte a můžete si užívat opojný pocit létání. Máte čas sledovat krajinu pod sebou i prostor okolo sebe a na modré obloze si nepřipadáte jako hlučný vetřelec. Zkušený pilot s vámi plachtí, chytá proudy teplejšího vzduchu, na kterých ve stoupáte stejně jako ptáci vedle vás, a poté se klidně snášíte zpátky na letiště. Přesně tak může vypadat let bezmotorovým kluzákem neboli větroněm.

Obklopí vás jen tichý svist a pocit lehkosti

Vyhlídkový let větroněm začíná krátkým bezpečnostním proškolením a následuje vzlet. Vlečné letadlo vytáhne větroň do určené výšky, uvolní se lano a vlečná se vrací zpět na letiště. Větroň s vámi bude plachtit, stoupat a klesat a postupně se vrátí zpátky na letiště, odkud jste vzlétli. V průběhu letu samozřejmě můžete fotit, případně natáčet.

Protože větroň nemá vlastní motor a je závislý na vzdušných proudech, může být váš let ovlivněn počasím. Je důležité věřit úsudku pilota a nenaléhat na let ve špatném počasí, ale mít i porozumění pro skutečnost, že váš let může být lehce kratší nebo delší, než bylo dohodnuto.

"Jen ve větroni je to pravé létání," řekne vám každý plachtař

Větroněm nedoletíte tak daleko jako normálním letadlem, ani nebudete mít adrenalinový zážitek jako ze stíhačky. Zato si užijete pohodu a klidný, tichý let a příjemný pocit lehkosti a svobody, který ve vás ještě dlouho bude doznívat.

Vzhledem k menší velikosti větroně se v něm může kromě pilota proletět pouze jedna osoba. Toto omezení znamená, že si společnosti často stanoví minimální věk 15 let. Žádné zvláštní zdravotní požadavky obvykle společnosti nevyžadují.