Pilotem na zkoušku

Pokud vám nestačí být cestujícím a toužíte vzít knipl skutečného letadla do vlastních rukou, pak vězte, že taková možnost existuje. V rámci akce nazvané Pilotem na zkoušku si kdokoliv může vyzkoušet, jaké to je zasednout do opravdového kokpitu, řídit skutečné letadlo, reagovat na krizové situace a přistát na letišti. Jednoduše si tak můžete splnit svůj sen být pilotem a nemusíte kvůli tomu začínat rovnou letecký výcvik. Zkusíte si pilotovat letadlo pod vedením zkušeného instruktora a třeba zjistíte, že vás létání láká natolik, abyste se do skutečného výcviku opravdu pustili.

Zkusíte si řízení letadla či vrtulníku

Kromě letadla můžete být i pilotem vrtulníku nebo ultralightu. Podle nabídky společností, které Pilotem na zkoušku provozují, se pak můžete vydat do okolí letiště, ale třeba i nad Alpy nebo se můžete zkusit zařadit mezi boeingy a airbusy a přistát na Letišti Václava Havla v Ruzyni.

Jak je to celé možné? Jako pouhý cestující samozřejmě nemůžete řídit letadlo. Každý pilot ale na začátku svého výcviku absolvuje tzv. seznamovací let. Vy se v rámci tohoto letu pochopitelně nestanete novým žákem školy a nic vás nezavazuje absolvovat a financovat drahý letecký výcvik. Seznamovací let vám ale umožní stát se alespoň na chvíli pilotem letadla za cenu jen o málo vyšší, než je cena klasického vyhlídkového letu.

Lety Pilotem na zkoušku se obvykle létají na stejných letadlech, vrtulnících nebo ultralightech, které má vámi vybraná společnost k dispozici po létání vyhlídkových letů. Informujte se dopředu, jakým letadlem poletíte, a podle nabídky dané společnosti se domluvte, jestli poletíte v dvoumístném stroji pouze s pilotem, nebo jestli se v řízení (samozřejmě na zemi) vystřídáte třeba se svými známými, kteří vás ve vícemístném letadle či vrtulníku doprovodí.

Instruktor vzlétne, předá vám řízení a pak budete mít osud doslova ve svých rukou

Přijedete na letiště, seznámíte se s pilotem-instruktorem a začnete s přípravou letu. Po bezpečnostním briefingu následuje ukázka ovládacích prvků letadla a vysvětlení funkce důležitých přístrojů. Po přípravě letové trati uděláte předletovou přípravu, kdy zkontrolujete letadlo stejně, jako si ho kontrolují před každým letem profesionální piloti. Pak už se pomalu rozběhne let samotný, tedy nejprve komunikace s dispečerem o informacích k odletu, pojíždění na dráhu a vzlet. Ve vzduchu vám instruktor ukáže základní letecké manévry a nechá vás převzít řízení.

V tu chvíli budete mít letadlo plně pod kontrolou vy a instruktor bude jen dohlížet na vaši bezpečnost. Zkusíte si nejprve udržet let v rovině, pak i stoupání, klesání a zatáčky. Budete muset číst přístroje nebo mapu, orientovat se v prostoru a poslouchat radiovou komunikaci. Milovníkům adrenalinu instruktor umí připravit i náhlou krizovou situaci - samozřejmě jen simulovanou. Během letu se ale obvykle najde se i čas na obdivování výhledu a krajiny, takže si s sebou určitě vezměte fotoaparát. Budete si moci vyfotit nejen zajímavá místa pod sebou, ale pořídíte si i svou fotku v roli pilota. To vše záleží na domluvě s vámi vybranou společností.

Před uplynutím dohodnuté doby letu zamíříte na cílové letiště, navedete stroj na přistávací dráhu a instruktor s letadlem přistane. Budete mít dost času, abyste mohli probrat všechny otázky, které vás ohledně létání zajímají. A pokud vás let na tolik nadchne, že se rozhodnete pustit se do leteckého výcviku, tak i s tím vám instruktor určitě poradí.

Dárek nejen pro někoho, kdo uvažuje o pilotním výcviku

Přemýšlíte o leteckém výcviku, ale chcete si být jisti, že je to opravdu pro vás to pravé. Nebo jste odmalička fanda do létání a chcete si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je být pilotem? Nebo máte někoho takového mezi svými známými či příbuznými? Pilotem na zkoušku se může stát zážitkem, o kterém budou ještě dlouho vypravovat.

Stejně jako vyhlídkový let je i Pilotem na zkoušku vhodnou akcí téměř pro každého. Žádná zvláštní zdravotní prohlídka není potřeba, zodpovědné posouzení vlastního zdravotního stavu je ale určitě vhodné. Limitem je pouze spodní věková hranice pro řízení motorového letadla či vrtulníku v pilotním výcviku - 16 let. Toto omezení je třeba respektovat i během Pilotem na zkoušku.