Čím je možné letět vyhlídkový let

Jednou ze základních otázek, které si musíte při výběru vyhlídkového letu položit, je, jaký dopravní prostředek zvolit. První, co člověka při spojení vyhlídkový let napadne, je pochopitelně letadlo, ale pro určité druhy vyhlídkových letů může být vhodnější vrtulník. Naopak lidé toužící po tichém zážitku možná zvolí vyhlídkový let balónem.

letadlem
Nejběžnější a nejrozšířenější forma vyhlídkových letů. Společnosti nabízejí lety malými dvoumístnými i většími, až šestimístnými letadly; od lokálních dvacetiminutových vyhlídek až po celodenní lety nad Alpy. Jejich provozovatele najdete téměř na každém letišti a internet je jejich nabídkami doslova zahlcen. Kromě počtu míst (a lidí, kteří poletí) je nejdůležitějším parametrem umístění křídel - nejlépe uvidíte z hornoplošníků, jako je třeba Cessna 172. Více o vyhlídkových letech letadlem!
vrtulníkem
Ve srovnání s letadlem se vrtulník tolik nehodí pro dlouhé, třeba celodenní lety. Jeho zjevnou výhodou je však schopnost ve vzduchu takřka zastavit, a je tak ideální volbou, pokud je vaším jediným cílem fotografování či natáčení, zpravidla profesionálního charakteru. Jeho největší nevýhodou jsou poměrně vysoké náklady na provoz, a tedy vyšší cena takových letů ve srovnání s letadlem. Tomu také odpovídá počet vrtulníků u nás - rozhodně na ně nenarazíte na každém letišti. Více o vyhlídkových letech vrtulníkem!
balónem
Oproti motorovým strojům je balón neskutečně tiché plavidlo a vyjma příležitostného zvuku hořáku jde o opravdu tichý zážitek. Balón sice není vázán letištěm a může startovat i z jiné vhodné plochy, ovšem jeho trasa letu je někdy jen těžko předvídatelná, neboť ji určuje počasí. Stejně tak nemůže balón letět vždy - létá se zpravidla brzo ráno či později v podvečer. Nedoletí ani tak vysoko, ani tak daleko jako letadlo či vrtulník. Zato můžete svůj let sdílet i se skupinou dalších třeba 15 lidí. Více o vyhlídkových letech balónem!