Vyhlídkový let balónem

Vyhlídkový let balónem se od ostatních vyhlídkových letů v mnohém liší a nabízí zcela jiný zážitek. Horkovzdušný balón má nejdelší historii, létalo se jím už od konce 18. století. Na rozdíl od vyhlídkového letu letadlem bude tento let klidnější a zažijete v něm pocit přímého kontaktu s nebem okolo vás. Nepodíváte se ale daleko ani vysoko, zato se budete moci pořádně rozhlédnout, v klidu nafotit krajinu pod sebou a užít si pocit volnosti.

Let balónemV tichosti se vznesete k nebesům

Po domluvě s pilotem či leteckou společností se potkáte na místě, které obvykle slouží jako odletové místo. Balóny nejsou vázány letištěm a mohou vzlétávat i z jiných vhodných míst. Nejprve se připraví balón a obvykle je možné se této přípravy zúčastnit. Balón se musí naplnit vzduchem a poté se tento vzduch začne pomocí hořáků ohřívat. Když je vzduch dostatečně horký, tak se balón zvedne a vy si budete moci nastoupit do koše.

Let balónu je klidnější a pomalejší než let letadlem. Letí se i v menších výškách – běžně se letí ve výšce 150 až 300 metrů nad zemí, ale vystoupá se i nad 500 metrů, abyste se mohli pořádně rozhlédnout a užít si výhled do krajiny. Let balónu i jeho přistání je do velké míry závislé na směru a síle větru. Nebude se tedy přistávat na stejném místě, odkud jste odlétali, ale na místě, které zvolí pilot podle času, větru a vhodnosti terénu. Společnosti ale zpravidla zajistí doprovodné vozy, které vás zpět na odletové místo dovezou.

Čím hezčí počasí, tím hezčí zážitek

Let balónem je do velké míry závislý na počasí, a tak je důležité při plánování vyhlídkového letu balónem respektovat pilota, který ví, kdy je lepší zůstat na zemi. V létě se létá většinou ráno mezi 6. a 9. hodinou a poté večer mezi 17. a 21. hodinou. Během ostatních ročních období je možné letět i přes den. Pochopitelně se let balónem nemůže konat v dešti, sněhu nebo bouřce. Balón je limitovaný i rychlostí větru. Je podstatné, aby všichni věřili úsudku pilota a nenaléhali na let v nepříznivém počasí. Pilot vás nechce ochudit o zážitek, ale musí zajistit své i vaše bezpečí.