Vyhlídkový let letadlem

Při vyslovení pojmu vyhlídkový let se člověku většinou vybaví právě vyhlídkové lety malými cestovními letadly. Nabízí totiž spojení pohodlí a rychlosti, která vám umožní užívat si letu nad ladně plynoucí krajinou. Letadla jsou mnohem méně závislá na počasí než balóny a může se tak létat po celý den a obvykle i téměř po celý rok. U některých společností si můžete dokonce vybrat i noční let, který vám nabídne nevšední pohled na krajinu ozářenou světly měst. Stejně tak jsou z některých letišť nabízeny vyhlídkové lety i v zimě, kdy budete moct obdivovat kouzelně bílou krajinu.

Cessna 172

O radost z letu se můžete podělit

Nejčastěji se létá americkými letadly typu Cessna 150/152 (jeden cestující a pilot), Cessna 172 (tři cestující a pilot), Piper PA-28 (tři cestující a pilot) či různými typy "našich" Zlínů. Společnosti mívají různé typy letadel, ale vždy je důležité zeptat se, pro kolik cestujících je dané letadlo určené. Pokud máte zájem o vyhlídkový let pouze pro jednu osobu, tak je obvykle možnost buď letět pouze s pilotem, nebo můžete trasu sdílet s dalšími zájemci o vyhlídkový let ve větším letadle.

Pro vyhlídkové lety volte hornoplošníky!

Velmi podstatným rozdílem mezi letadly, zvláště z hlediska vyhlídkových letů, je umístění křídel. Některá letadla, např. cessny, jsou takzvané hornoplošníky, a mají tedy křídla umístěná nad kabinou. Jiná letadla jsou dolnoplošníky, které mají křídla naopak pod kabinou. Dolnoplošníky jsou i velká dopravní letadla typu Boeing 737, mezi malými letadly určenými pro vyhlídkové lety je to například Piper nebo Zlín.

Pokud jste seděli někdy po cestě na dovolenou nad křídlem, tak víte, jaké omezení dolnoplošníky mají – není z nich zdaleka tak dobrý výhled. Pro vyhlídkové lety se tedy výrazně víc hodí hornoplošníky, které vám umožní téměř neomezený výhled. Nezapomeňte se proto dobře informovat, s jakým typem daná společnost vyhlídky létá. Typickým zástupcem hornoplošníků jsou již zmíněné americké cessny.

Vyberte si cíl z nabídky nebo zvolte svůj vlastní

Na výběr máte obvykle jednu z připravených a ozkoušených tras, které prolétnou většinu hlavních zajímavostí v dané lokalitě. Pokud ale máte speciální přání, co byste chtěli vidět, nebývá problém se domluvit na jiné trase. Takový let bude v nabídce společností patrně označen slovem individuální. V takovém případě vždy s vámi vybranou společností konzultujte, jak dlouho by takový let trval, kolik by vás stál a kdy by se mohl uskutečnit. O lokalitách a oblíbených cílech vyhlídkových letů si více můžete přečíst v sekci Kam je možné letět.

V klidu se usadíte a...letíte

Před samotným letem s vámi pilot nebo jiný zaměstnanec společnosti projde trasu, kterou chcete proletět, případně kterou jste si vybrali z nabídky. Poté s vámi pilot krátce projde základní bezpečnostní pokyny a za pár minut už budete vzlétat. V průběhu letu vám pilot bude ukazovat všechny zajímavosti po trase a vy samozřejmě můžete fotit nebo natáčet. Trasy vyhlídkových letů se obvykle plánují jako okruhy, takže na závěr letu se opět vrátíte na původní letiště, odkud jste vzlétali.

Vyhlídkový let letadlem se hodí pro každého

Vyhlídkový let cestovním letadlem vám nenabídne adrenalin letu stíhačkou ani tiché plachtění vzduchem jako větroň nebo balón. Zato se během docela krátké doby podíváte po pořádném kusu krajiny a po zajímavých nebo vámi zvolených místech. Tento typ vyhlídkových letů navíc nemá téměř žádné zdravotní ani věková omezení a hodí se tak skutečně téměř pro každého. Více o omezeních si můžete přečíst v sekci Komu jsou vyhlídkové lety určeny.