Co to je vyhlídkový let

Vyhlídkový letDorazíte na letiště ve smluvený čas, pilot vám krátce poví něco k bezpečnosti, nasedáte do letadla (vrtulníku, balónu...), vzlétáte a krajina kolem vás se pomalinku zmenšuje, abyste si ji mohli plně vychutnat z ptačí perspektivy. Míříte po vytyčené trase, kocháte se, fotíte nebo natáčíte a pilot vám přitom ukazuje, kde právě jste a co všechno můžete kolem sebe spatřit. Naplněni dojmy se pak vracíte na letiště, přistáváte, a ačkoliv let končí, ve vás zůstává pocit nadšení z právě prožitých momentů...

Takto by se dal popsat v zásadě obyčejný vyhlídkový let - tedy ve své ideální podobě. Obecně vzato je vyhlídkovým letem chápán takový let, který letí určenou okružní trasu a obvykle se přistává na stejném letišti, ze kterého se vzlétalo. Jeho cílem je ukázat zajímavá a atraktivní místa v dané lokalitě, případně vybraná místa na přání cestujících. Podle zvoleného druhu vyhlídkového letu se odvíjí další náležitosti. Pokud si vyberete klasický let malým letadlem, bude váš zážitek úplně jiný než při letu vrtulníkem nebo balónem.

Jednotlivé druhy vyhlídkových letů v závislosti na dopravním prostředku - jejich rozdíly a podobnosti - jsme pro vás podrobně popsali v sekci Čím je možné letět, abyste se dokázali rozhodnout ke své největší spokojenosti.

Při špatném počasí se let přeloží

Asi největším omezením vyhlídkového létání je síla mocnější než člověk - příroda, nebo lépe řečeno počasí. Kromě bezpečnosti je počasím pochopitelně ohrožen i váš samotný zážitek z letu, neboť asi nikdo netouží sledovat okolní krajinu za hustého deště a při burácejícím větru... Provozovatelé vyhlídkových letů na to pochopitelně pamatují a v případě nevyhovujícího počasí se s vámi domluví na novém termínu vašeho letu.

Mělo by patřit k naprostému standardu, že případná změna termínu kvůli nevyhovujícímu počasí je zdarma, bez jakýchkoliv doplatků. Vždy se proto při objednávce vyhlídkového letu informujte, jak vámi oslovená společnost situaci v případě špatného počasí řeší. Pokud se dozvíte, že v případě nevyhovujícího počasí bude let bez náhrady zrušen, nikdy na takovou dohodu nepřistupujte! Ze strany firmy jde o zcela neseriózní jednání. Může se totiž snadno stát, že společnost se s odkazem na libovolnou nepříznivou předpověď počasí rozhodne let svévolně zrušit, a vy tak přijdete o své peníze. Mimochodem, tento postup často uplatňují společnosti, které nabízí své vyhlídkové lety za snížené ceny na slevových serverech. Více se o této problematice dočtete v sekci Lety přes slevové servery.

Vyjma zmíněného počasí je tedy patrné, že velká část ze shora popsaného zážitku závisí především na vás. Jaký prostředek vyberete, jakou trasu zvolíte, jak dlouho poletíte a odkud - to vše je zcela ve vašich rukou. A to vše také do značné míry závisí na tom, kterou společnost si pro svůj vyhlídkový let vyberete. Vzhledem k velkému množství firem, které v České republice vyhlídkové lety provozují, jsme pro vás opět sestavili krátký "návod", na co si dát při objednávání vyhlídkových letů pozor a jak vybrat tu správnou firmu.