Historie vyhlídkových letů

Člověk měl odjakživa touhu létat, a když se mu jeho přání poprvé splnilo v podobě horkovzdušného balónu, netrvalo dlouho a kromě odvážných pilotů zatoužili spatřit zemi z ptačí perspektivy i ostatní.

Horkým vzduchem proti gravitaci

Bratři Etienne Jacques a Michel Joseph Montgolfiérové po dlouhých letech studia a pokusů sestrojili v roce 1782 první horkovzdušný balón. O rok později se díky tomuto vynálezu poprvé dostali do vzduchu i lidé. První posádka letěla 25 minut a vystoupala až do výše jednoho kilometru. Je zajímavé, že tato posádka nebyla složená z bratří Montgolfiérů, ale z francouzského vědce Jeana-Françoise Pilâtre de Rozier a barona Françoise Laurenta le Vieux d'Arlandes. Ten se stal členem posádky jako zástupce francouzských šlechticů a stal se tak vlastně prvním člověkem, který se vydal na vyhlídkový let. Balóny se sice nestaly rozšířeným dopravním prostředkem, ale nebylo výjimečné, že se na pevně uvázaných balónech konaly vyhlídkové lety podobné těm, jak je známe dnes.

Wright Flyer
Slavný Wright Flyer připomínal dnešní letadla jen velmi vzdáleně, přesto se udržel ve vzduchu na celých 12 sekund a zahájil tak éru "létajících lidí"

Bratři, co si podmanili nebe

Historie letadel se začala odvíjet až o něco později, ale zato v mnohem rychlejší tempu. Na počátku stáli podobně jako u balónů dva bratři – Orville a Wilbur Wrightové z USA. První řízení let letounu uskutečnili před více než 100 lety, v roce 1903. První letadla ale vypadala jen velmi vzdáleně současným strojům. Piloti v letadlech neseděli, ale leželi, a trvalo další léta, než byl sestrojen letoun, který by unesl více než dva lidi. Před první světovou válkou byla letadla používaná převážně pro pořizování leteckých fotografií pro vojenské účely. Ostatně armády měly o nově vzniklé stroje zájem už od jejich prvních letů. První světová válka znamenala skutečný začátek moderního letectví. Letadla se stala podstatnou součástí moderních armád a vyvíjela se rychleji než kdy předtím.

Letectví pro všechny aneb vyhlídkové lety

Meziválečná doba na tento boom navázala a představila letadlo jako rychlý a pohodlný způsob dopravy dostupný i civilistům. Piloti se předháněli v pokořování rekordů a leteckých výzev a i široká veřejnost se začala o letectví zajímat. Hlavně američtí piloti si vydělávali předváděním akrobatických kousků na leteckých přehlídkách a netrvalo dlouho a začali brát pasažéry na krátké lety po okolí. Ti, kteří si netroufali na kariéru pilota, ale stejně toužili proletět se vzduchem, měli stejně jako dnes možnost podívat se do vzduchu.

Od těchto prvních vyhlídkových letů se toho příliš nezměnilo. Pouze letadla prošla za ta léta vývojem, jsou větší, rychlejší a především bezpečnější. Létání se stalo poměrně běžným způsobem dopravy na dovolené a za prací. Ale touha člověka proletět se v klidu malým letadlem nad krajinou se nijak nezměnila a láká nás stejně jako před 80 lety.