Kam je možné letět vyhlídkový let

V České republice téměř kamkoliv. Společnosti nabízí nepřebernou nabídku letů, které začínají na krátkém výletu nad blízkým okolím daného letiště až třeba po celodenní výlet nad Alpy, tedy i za hranice naší země. Samozřejmě zde hraje roli i to, čím na daný vyhlídkový let poletíte. O tom se více dozvíte v sekci Čím je možné letět.

Z hlediska letové trasy existují v zásadě dva hlavní druhy letů letadel a vrtulníků. Jednak jsou to předem připravené, osvědčené, obvykle nejžádanější trasy vedoucí často kolem více zajímavých míst či jednoho "trháku". Tyto lety jsou zpravidla přesně dané délkou letu a cenou, avšak není zde příliš mnoho manévrovacího prostoru pro jednotlivá přání pasažérů. Druhou možnosti jsou tzv. individuální nabídky. Obvykle znáte cenu za minutu letu, ale trasa je (pochopitelně po domluvě se společností) více či méně ve vašich rukou. Z logiky věci za takový vyhlídkový let zaplatíte zpravidla více než za "katalogovou" nabídku.

Předpisy umožňují létat téměř všude

Z hlediska českých leteckých předpisů je možné letět skutečně téměř kamkoliv. Pouze na několika místech jsou vytyčeny tzv. zakázané prostory, kam se létat nesmí. Takovými místy jsou například blízká okolí velkých elektráren a spaloven (Temelín, Neratovice, Mostecko apod.), bezprostřední okolí Pražského Hradu a Hradčan či vzdušný prostor nad vojenskými újezdy (Brdy, Mimoň).

Zámek ze vzduchu

Z Prahy nad Karlštejn, ale i nad Krkonoše

Jinak jsou vyhlídkovými lety pokryty snad všechny významné i méně významné zájmové body. Mezi nejoblíbenější patří bezesporu vyhlídkové lety na Karlštejn a hrady obecně, oblíbené jsou však i horské útvary jako Říp nebo Sněžka. Zde je dobré poznamenat, že kupříkladu let na Sněžku pravděpodobně budou nabízet jak místní provozovatelé (třeba z letiště ve Vrchlabí), tak společnosti z Prahy. Při letu z Prahy bude pochopitelně let delší, uvidíte i více míst, rozhodně si ale i více připlatíte.

Oblíbenými nabídkami na Moravě a ve Slezsku jsou lety nad Pálavou, brněnskou přehradou či do Beskyd. Do těchto míst budete moct vyrazit jak z některého z menších letišť v regionu (Vyškov, Frýdlant nad Ostravicí, Olomouc apod.), tak z mezinárodních letišť v Brně a Ostravě, které jsou pro vyhlídkové létání stále ještě přístupné, na rozdíl třeba od pražského letiště Václava Havla. To samozřejmě neznamená, že byste Prahu ze vzduchu nemohli vidět. I zde je řada menších letišť (Letňany, Bubovice, Kladno apod.), odkud vás společnosti nad Prahu vezmou.

Praha je ovšem zvláštním případem. Kromě již zmíněného zakázaného prostoru v okolí prezidentského sídla je nad historickým centrem Prahy vytyčen i omezený prostor, do něhož je zpravidla umožněn vstup pouze vícemotorovým letadlům. Pokud si tedy vybíráte let nad Prahou a toužíte vidět například Staroměstké náměstí, Muzeum či Vinohrady, ujistěte se u dané společnosti, že nad těmito lokalitami poletíte. Některé firmy totiž s oblibou nabízejí "lety nad Prahou", ale skutečná trasa vede spíše nad jejími okrajovými částmi (Jižní město, Letňany, Vysočany, Braník, Modřany), kde už není pohyb letadel tak omezen.

Hora ze vzduchuVýběrem "katalogové" trasy nic neztratíte

Pakliže netoužíte po specifické destinaci, doporučujeme vybrat si některý z nabízených a připravených letů, jichž jsou katalogy společností plné. Pokud máte v hledáčku nějaký konkrétní cíl jako třeba hrad, památku nebo přírodní útvar, i pak je dobré začít s hledáním v předpřipravených trasách. Je možné, že zde i takový let najdete. Neexistuje snad společnost v okolí Prahy, která by nenabízela například lety na Kralštejn...

Pokud však toužíte vidět ze vzduchu například svůj dům, místo svého dětství nebo jakékoliv jinak specifické místo, kontaktujte společnost a žádejte individuální let. Daná firma už vám jasně řekne, zdali je možné nad ono místo letět, jak dlouho asi bude let trvat, kolik bude let stát a v jakém termínu se může uskutečnit. Cena takového letu se bude nejspíš odvíjet právě od délky letu, nicméně počítejte, že za individuální let zaplatíte ve srovnání se stejně dlouhým "katalogovým" letem více.