Komu jsou vyhlídkové lety určeny

Obecně vzato, vyhlídkové lety se hodí takřka pro každého. Radost tím můžete udělat jak svým malým dětem, tak svým rodičům či prarodičům. V principu neexistují žádná věková či zdravotní omezení, přesto ale společnosti určité limity mohou uplatňovat.

Let na rybyVyhlídkovým letem nikoho neurazíte

Faktem je, že pokud věnujete let letadlem své tchýni, která má evidentně strach z výšek, můžete si zadělat na jisté problémy, ale to už je na zvážení každého z vás. Jistě je v tom trocha nadsázky, ale platí, že léčba šokem v případě vyhlídkových letů příliš nezabírá. Pokud tedy máte z létání skutečně enormní panickou hrůzu, budete patřit do velmi malé skupiny lidí, kterým vyhlídkové lety určeny nejsou. Na druhou stranu, tento strach může pramenit třeba z nedůvěry v těžký kus kovu, který se má "neznámo jak" vznášet vzduchem. Možná byste mohli vyzkoušet některý z leteckých zážitků na simulátoru a osahat si tak letadlo pevně s nohama na zemi.

Jinak jsou však vyhlídkové lety skvělým dárkem, který se hodí jak pro někoho, kdo odmalička toužil létat, tak třeba pro obchodního partnera ze zahraničí, kterému chcete ukázat Českou republiku trochu netradičním způsobem. Občas si vyhlídkový let objednají i firmy jako teambuildingovou aktivitu a některé společnosti tomu umí přizpůsobit i doprovodný program. A výjimkou dokonce nejsou ani dvojicím určené tzv. romantické lety obohacené šampaňským, přípitkem a následným letem pro "modré z nebe". Takové lety se skvěle hodí třeba pro velice originální žádost o ruku.

Vyhlídkové lety nevyžadují zdravotní prohlídku ani lékařské povolení

Je ale nutné případné zdravotní obtíže pečlivě zvážit a případně se o nich poradit s danou společností. Firmy obecně požadují dobrý zdravotní stav, ale zvážení, co znamená dobrý stav, ponechají na vás. Každý by se měl tedy umět zodpovědně rozhodnout, jestli se na let cítí nebo ne. Nezapomeňte, že letadlo, vrtulník či balón nejsou auto a v případě náhlého zdravotního problému nelze okamžitě zastavit či přistát a problém vyřešit.

Není důvod bát se nevolnosti, kterou můžete při letu pocítit. Většina lidí ji při obyčejném vyhlídkovém letu netrpí, ale v případě, že jste k ní náchylní, není třeba se stydět. Jedná se o zcela normální reakci organismu a pro tyto případy jsou v letadlech obvykle umístěny sáčky. Před případnou "vzpourou peristaltiky" i v letadle pomáhají léky typu Kinedryl apod.

Létat mohou i lidé s hendikepem

Zvláštním případem jsou lety zdravotně postižených osob. Z hlediska předpisů platí, že zdravotně postižení lidé samozřejmě létat mohou. Více než jinde se však v tomto případě doporučuje konzultace s lékařem a zodpovědné posouzení zdravotního stavu a vztahu k létání. Nezbytná je obvykle také asistence při usazení dané osoby do dopravního prostředku, což je rozhodně náročnější než nastupování do auta. Z toho také vyplývá, že vyhlídkové lety balónem, kde se zpravidla stojí, pro vozíčkáře příliš vhodné nejsou.

Pokud myslíte, že si to užije, může letět i batole

Věková omezení nejsou většinou nijak nastavena. Horní hranice závisí zcela na konkrétním zdravotním stavu a chuti každého zájemce o vyhlídkový let. Některé společnosti si stanovují minimální věk pro vyhlídkové lety, a to z důvodu, že dítě nesmí sedět dospělému člověku na klíně, ale musí mít vlastní sedadlo. Je také třeba brát v úvahu, že v malých letadlech a vrtulnících mají všichni cestující na uších sluchátka, která je chrání před hlukem od motoru. Dítě tedy musí být schopné sedět samo na sedadle se sluchátky na hlavě. Vždy se o vyhlídkových letech pro děti informujte u dané letecké společnosti. I zhlediska příjemného zážitku a jeho bezproblémového průběhu doporučujeme vyhlídkové létání s dětmi od 4-5 let nejdříve.

Zdraví i věk je velmi subjektivní záležitost, na kterou lze jen těžko dávat nějaké limity. Je ale nutné pečlivě zvážit oba faktory a případně se poradit se společností, co ona sama vyžaduje či doporučuje. Piloti či zaměstnanci těchto firem by měli mít potřebné znalosti, aby vám pomohli vyhodnotit vhodnost letu.